1. Odmerajte dĺžku chodidla dieťaťa:

Postavte dieťa (bosé alebo v tenkých ponožkách) chrbtom k stene tak, aby chodidlo so stenou tvorili pravý uhol (90°). Obkreslite obe nôžky dieťaťa (dôležité, pretože väčšinou je jedna nôžka väčšia ako druhá). Odmerajte dĺžku oboch chodidiel v najdlhšej časti klasickým pravítkom (nie krajčírskym metrom, ten sa často nezhoduje). 

2. K nameranej dĺžke chodidla prirátajte nadmerok

Odporúčaný nadmerok je 0,5 – 1cm, zakaždým však viac ako 0,5cm. Vyšší nadmerok (až do 1,5cm) je vhodný pre zimnú obuv, pri ktorej sa ráta s hrubšími ponožkami.

Nôžka detí rastie rýchlo, ročne vyrastie u najmladších detí zhruba o 2cm, u starších detí o 0,8 až 1,2cm.

Napríklad pre nameranú dĺžku nôžky 17,15cm sa hodia papučky zn. VIGGAMI vo veľkosti 29 (18cm, menšie číslo by bolo dlhé 17,5cm, to je málo), pri zn. RenBut je to veľkosť 28 (18cm).

Pri popise topánok nájdete tabuľku veľkostí konkrétneho výrobcu, venujte jej, prosím, pozornosť, dĺžka sa u rôznych výrobcov môže meniť.

Vnútornú dĺžku topánok sme merali osobne. Pri tomto postupe sa vyvarujete prípadu, že vaše dieťa skrčilo prsty v topánke a určili ste mu nesprávnu veľkosť. V každom prípade máte právo na bezplatnú výmenu tovaru (viac v Obchodných podmienkach).

Konkrétne nadmerky sú iba odporúčané, výber je na vás.